Mała przestrzeń w wielkim stylu, czyli jak optymalnie zaaranżować małą przestrzeń

Muszę się Wam do czegoś przyznać – uwielbiam planować układy funkcjonalne. To dla mnie proces wciągający niczym rozwiązywanie łamigłówek. Najbardziej lubię planować układy małych mieszkań, przy których nieraz trzeba się nieźle nagłowić, by wymyśleć coś sensownego i zmieścić wszystkie pożądane funkcje.

Dzisiaj chciałabym pokazać przykład mieszkania, które zostało urządzone na 28m2, pomieściło wszystkie potrzebne funkcje i to w jakim stylu!

 

1. UKŁAD FUNKCJONALNY

Od tego wszystko się zaczyna – dobrze rozplanowane funkcje to podstawa każdego projektu wnętrzai klucz do wygodnego mieszkania. To wnętrze o kwadratowej formie zostało podzielone na cztery strefy: po prawej kuchnię i część wypoczynkową, po lewej strefę łazienkową i sypialnianą. Nawet na tak niewielkiej przetrzeni znalazło się miejsce na sofę i łożko.

2. KUCHNIA

Kuchnia w kształcie litery L o wymiarach ok. 2×2,4 metra pomieściła wszystkie niezbędne sprzęty, lodówkę w zabudowie, zmywarkę oraz piekarnik z płytą. Słup z lodówką w zabudowie jednocześnie „odgradza” kuchnię od wejścia z racji tego, że na małej przestrzeni nie było już miejsca na pełnowymiarowy korytarz.

Prosta kuchnia w kolorach szarości została zestawiona z kamiennym blatem w odcieniach brązu oraz drewnianymi krzesłami, które ocieplają i łagodzą chłodniejszą bazę kuchni. Blat kuchenny oświetlają, a jednocześnie zdobią dwie lampy Muuto. W skandynawskiej stylizacji tego mieszkania nie mogło zabraknąć designerskich dodatków.

2. SALON

W części salonowej króluje lekka sofa na czarnych nóżkach w odcieniach beżu. Dywan w czarne wzory oraz czarne dodatki (stolik, rama plakatu nad sofą) dodają neutralnemu wnętrzu charakteru i je „ożywiają”. Również w salonie znalazło się miejsce dla niewielkiej designerskiej lamy – Flowerpot marki &Tradition. Całości dopełniają dodatki w cieplejszych barwach –  drewniany fotel oraz poducha w złotobrązowe pasy.

3. KĄCIK SYPIALNIANY

To miejsce najbardziej zwróciło moją uwagę – takiej konstelacji zabudowy z szafami i łożka jeszcze nie widziałam, ale przyznam, że bardzo przypadła mi ona do gustu. Łóżko jest częściowo schowane, a przestrzeń nadal otwarta, co na małej powierzchni jest na wagę złota. Prawda, że bardzo przytulny kącik został tutaj stworzony? Uwagę zwraca również lustro powieszone obok kącika sypialnianego, zdobi ścianę i optycznie powiększa przestrzeń.

Jedyna rzecz, do której można się tu przyczepić, to umiejscowienie pralki, jest nadmiernie przytulona do toalety. Podejrzewam, że pralka nie była tu oryginalnie planowana (lub była tylko węższa, otwierana od góry). W mieszkaniach szwedzkich brak pralki nieszczególnie ludzi dziwi, jest postrzegany czasami jako luksus, bo wielu Szwedów korzysta z pralni wspólnej umieszczonej zazwyczaj w piwnicy budynku. Co kraj to obyczaj 😉

 

To piękne mieszkanie zostało sfotografowane przez @fotografanders, zaś za stylizację odpowiedzialne był duet @josefssonljung na zlecenie Entrancemakleri.

Podziel się swoją opinią